info@aktuelegitim.com.tr + 90 216 372 30 15
Cevizli Mahallesi Tansel Caddesi No:28-30/1 Maltepe istanbul
Aktüel Eğitim

Sertifikalı Temel İlk yardım Eğitimi

Anasayfa >Sertifikalı Temel İlk yardım Eğitimi

İlkyardım Nedir ?

İlk yardım, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda ilk yardım eğitimi almış herkesin sağlık görevlileri gelinceye ve tıbbi yardım sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlkyardımcı Kimdir ?
İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan ilkyardım eğitimi alarak ilkyardımcı belgesi almış kişidir.

İlkyardım Eğitimi Almak Zorunlumudur ?
İş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği kamu ve özel sektör firmalarında çalışanların belirli bir bölümü ilkyardım eğitimi almış ve sertifika sahibi olması gerekmektedir. 29.07.2015 tarihinde yayınlanan yönetmelik gereği İlkyardım eğitimleri sağlık bakanlığınca yetki almış eğitim merkezlerinde verilmektedir.

Yönetmeliğe Göre İlkyardımcı Bulundurma Sayıları ?
Az Tehlikeli İşletmelerde 20 Çalışanda / Bir
Tehlikeli İşletmelerde 15 Çalışanda / Bir
Çok Tehlikeli İşletmelerde 10 Çalışanda / Bir

İlkyardımcı Bulundurmanın Amacı ?
Çalışanların veya bireylerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri hayati tehlikeye neden olabilecek olaylara doğru müdehale edebilmeyi amaçlamaktadır.
Bilinçli ve doğru müdahale sonucu hasta / yaralının yaşam fonksiyonlarını sürdürmesini , sağlık kuruluşlarına doğru bilgi aktarmayı sağlamaktır.

İlkyardım Eğitim Süresi Nedir ?
Sertifikalı temel ilkyardım eğitimleri 2 gün toplamda 16 saat sürmektedir. Eğitime devam zorunluluğu vardır. Eğitimler sağlık bakanlığınca denetlenmekte ve kontrol edilmektedir. Eğitime devam sağlamayan katılımcının eğitimi iptal olmaktadır. Eğitimler hafta içi veya hafta sonları planlanabilmektedir.

İlkyardım Eğitimi Sonrasında Sınav Var mıdır ?
2 gün 16 saat eğitimini eksiksiz tamamlayan katılımcılar için , sağlık müdürlüğü gözetiminde yazılı ve uygulamalı sınav yapılmaktadır. Toplam sınav süresi 4 saat sürebilmektedir. Katılımcılar ilk olarak yazılı sınava ve ardından başarılı olan katılımcılar uygulama sınavına girmektedirler. Her iki sınavdan geçme notu elde eden kişiler ilkyardımcı olmaya hak kazanmaktadırlar.
Her bir katılımcının toplamda iki sınav hakkı bulunmaktadır.

Sertifika Süreci Nasıldır ?
İlkyardım sınavından başarılı olan katılımcılar için sağlık bakanlığı onaylı ilkyardımcı sertifikası ve ilkyardımcı kimlik kartı verilmektedir. Alınan sertifikalar 3 yıl geçerli olmaktadır.
Aktüel Eğitim Olarak ; eğitimden sınav sürecine kadar katılımcılarımıza destek sağlamaktayız. Her bir katılımcımız ile eğitmenlerimiz ayrı , ayrı ilğilenmekte ve başarılı olmalarına yardımcı olmaktadırlar.
Eğitimini tamamlayan katılımcılarımıza ilkyardım kitabının yanı sıra sınavda çıkabilecek sorulardan hazırlamış olduğumuz soru – cevap kitapçığı vermekteyiz.
Sınav günü sınav saatinden bir saat evvel , katılımcılarımızı sınav alanında eğitmenlerimiz karşılamakta ve sınav saatine kadar konu tekrar anlatımı desteği sağlamaktadır.

Eğitime Katılım İçin Ne Yapmalıyım ?
Eğitime katılım sağlamak için AKTÜEL EĞİTİM ofisimizde eğitim koordinatörlerimiz ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Katılım için gerekli evraklar ; 1 adet vesikalık fotoğraf , 1 adet kimlik fotokopisi yeterli olmaktadır.