info@aktuelegitim.com.tr + 90 216 372 30 15
Cevizli Mahallesi Tansel Caddesi No:28-30/1 Maltepe istanbul
Aktüel Eğitim

Mesleki Yeterlilik

Anasayfa >Mesleki Yeterlilik

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir ?
Çalışma hayatında kişiler mesleklerine yönelik her hangi bir okul diplomasına veya ustalık , kalfalık belgesine sahip değiller ise yapmış oldukları işler alanında alınması gereken belgedir.

Myk Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu Nedir ?
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.
Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

MYK Belgesini Nasıl Alabilirim ?
Çalışma hayatında yapmış olduğunuz meslek alanında tecrübe sahibi iseniz , MYK kuruluşlarınca yetkilendirilmiş belgelendirme merkezlerinin düzenlemiş olduğu yazılı ve uygulamalı sınav dan başarılı olmanız durumunda belge sahibi olabilirsiniz. MYK belgelendirmelerinde eğitim süreci yoktur. Kişiler kendi mesleklerinde tecrübe sahibi ise herhangi bir mezuniyet aranmaksızın 18 yaşını doldurmaları halinde bu belgeye sahip olabilirler.

Belgelendirme Ücreti Nedir ?
MYK mesleki yeterlilik kurumu belgelendirme ücretlerini komisyon kararına göre belirlemektedir. Belirlenen ücretler resmi siteden yayınlanmaktadır. Her mesleğin belgelendirme ücreti değişiklik göstermektedir.
Kanun gereği ilk defa MYK belgesi alacak kişilerin belgelendirme ücretleri sınavdan başarılı olmaları halinde kişilere geri iade edilmektedir. Kişiler ücret iadesi hakkından hangi meslek olur ise olsun bir defa faylanabilmektedirler.

Sınavlar Nerede Ve Nasıl Yapılıyor ?
Sınavlar MYK tarafından yetkilendirilmiş sınav yapıcılar organizesinde kamera altına kayıt alınarak yazılı ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Sınavlar talebe ve organizasyona göre kimi zaman bizlerin sınav merkezinde , kimi zaman ise uygunluk durumunda adayların çalışma alanlarında yapılabiliyor.
AKTÜEL EĞİTİM OLARAK ; firmaların çalışanlarına hangi mesleki yeterlilik belgesini aldırması gerektiği konusunda danışmanlık yapmaktayız. Belgelendirme süresince tüm organizasyonları koordineli olarak karşılıklı yürütmekteyiz.